Bine ati venit la resedinta familiei Basarab!
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Bine ati venit la resedinta familiei Basarab!


 
AcasaAcasa  Ultimele imaginiUltimele imagini  ÎnregistrareÎnregistrare  Conectare  

 

 [RP] Copacul cel batran

In jos 
4 participanți
AutorMesaj
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptySam Ian 22, 2011 5:15 am

De mai bine de un an castelul Basarab continua sa stapaneasca impunator dealul unde Basarabii ii ridicase zidurile. Multe evenimente buna dar si rele au petrecut acest loc, dar povestea continua sa se spuna, familia Basarab continuandu-si viata.
Intr-o seara linistita, Marius91 impreuna cu sotia sa Valen_tina se plimbau prin gradina castelului. Si asa cum se plimbau ei, la un moment dat ajunsera langa un copac foarte mare.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Vezi iubita copacul asta? o intreaba Marius91 aratand catre el.
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Valen_tina

Valen_tina


Mesaje : 66
Data de inscriere : 05/09/2010
Varsta : 33
Localizare : Cernavoda/Constanta

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptySam Ian 22, 2011 5:27 am

"Nimic nu-i mai frumos decat o plimbare pe-nserat, in aer liber, impreuna cu persoana iubita", isi spuse Valen_tina in gand, in timp ce mergea agale, alaturi de sotul ei, prin gradina. La un moment dat acestia se oprira in fata unui copac foarte mare, care parea ca stapaneste intreaga padure din zona. In acea clipa Valen_tina il aude pe sotul ei intreband-o:

Citat :
- Vezi iubita copacul asta?
Apoi aceasta ii raspunse, uimita de maretia copacului:
- Desigur iubi.
Sus In jos
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptySam Ian 22, 2011 5:35 am

Tinand-o strans de manuta si prinvind-o in ochi, Marius91 continua:
Ti-am spus vreodata iubi povestea acestui pom?
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Valen_tina

Valen_tina


Mesaje : 66
Data de inscriere : 05/09/2010
Varsta : 33
Localizare : Cernavoda/Constanta

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptySam Ian 22, 2011 5:46 am

Valen_tina se gandi un pic, incercand sa-si aminteasca, si spuse:
- Nu, nu cred.
Sus In jos
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptySam Ian 22, 2011 5:48 am

Nu ai vrea sa ti-o spun? o intreaba el zambindu-i
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Valen_tina

Valen_tina


Mesaje : 66
Data de inscriere : 05/09/2010
Varsta : 33
Localizare : Cernavoda/Constanta

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptySam Ian 22, 2011 6:13 am

- Ba da iubi, sunt tare curioasa, raspunse Valen_tina nerabdatoarea sa auda povestea.
Sus In jos
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyDum Ian 23, 2011 12:43 am

Uitandu-se la copacul cel inalt, Marius91 parca incepea sa isi aminteasca.
Parca mai ieri a fost ziua cand am intalnit pentru prima oara acest copac iubita mea. Acum multi ani pe cand eram inca un copil mic, intr-o duminica, eu cu tatal meu veneam impreuna de la targ. Eu fiind mic si plin de energie, obijnuiam sa alerg inainte apoi dupa ce ma departam prea mult, asteptam sa fiu prins din urma de tata. La un moment dat uitandu-ma in spate in timp ce alergam, ma lovesc in plin de trunchiul unui copac, acest copac, ii spune Marius91 aratand catre pom.
Impactul nu a fost foarte puternic, dar o durere mica la mana dreapta si-a facut aparitia si m-am prabusit la pamant. Tatal meu vazand cele intamplate, dintr-o suflare il si vad langa mine si ingrijorat ma tot intreba daca sunt bine. Si-a dat repede seama ca nu patisem nimic grav si m-a ajutat sa ma ridic spunandu-mi sa fiu mai atent. Linistit de tatal meu, ma repun pe picioare si suparat de ceea ce se intamplase ii spun tatalui meu sa vina sa taie acest copac ce mi-a stat in cale.
Cu fruntea incordata, tatal imi spune ca asa ceva nu se poate si imi spune si motivul. Imi spune ca acest pom a fost plantat insusi de primul Basarab cu dorinta ca ori de cate ori un membru al dinastiei Basarab se va simti singur si neajutorat sa vina aici si spiritele Basarabilor adormiti il vor proteja.
Cand am auzit acele vorbe, gandul ca acest copac sa fie taiat mi-a disparut imediat si un altul i-a luat locul. I-am spus tatalui meu ca atunci cand voi fi mare si voi avea propia familie, in jurul acestui copac voi construi un castel, casa dinastiei Basarab.
Si uite asa iubita mea, am ales acest loc ca sa contruim castelul Basarab, casa noastra unde fiecare Basarab va putea sa se simta in siguranta.
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Puffy

Puffy


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/01/2011
Varsta : 29
Localizare : Galati/Slatina :D

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyDum Ian 23, 2011 2:45 am

Puffy statea in pat alturi da Darky si povesteau cele intamplate peste zi. Deodata Puffy se ridica din pat si observa o lumina in gradina.

- Iubi..cred ca sunt niste hoti in gradina! Haide sa mergem sa vedem cine e!

Isi luara hainele pe ei si mersera in gradina. Ajunsi acolo ii gasesc pe Valentina si pe Marius in jurul unui copac mare si batran.


- Ptiu ce m-ati speriat! Credeam ca sunteti hoti!...Dar ce cautati la ora asta in gradina?
Sus In jos
Valen_tina

Valen_tina


Mesaje : 66
Data de inscriere : 05/09/2010
Varsta : 33
Localizare : Cernavoda/Constanta

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyLun Ian 24, 2011 1:42 am

- Frumoasa poveste iubi, spuse Valen_tina dupa ce asculta cu atentie intreaga istorie a acestui copac. Chiar imi aduc aminte, in momentul in care am inceput constructia castelului si mai veneam asa... "in vizita"... din "gand in gand" Laughing, ca era un copac foarte mare dupa care ma ghidam ca sa ajung aici. Si nu mai spun prin cate peripetii am trecut pana ajungeam sa vad copacul... si nu-l mai vedeam. Ca nu stiu cum naibii faceam ca luam toate gropile, cu ochii dupa el Rolling Eyes Mereu ma intorceam acasa cu hainutele si cu cizmulitele noi noute murdare...

Abia ce termina de spus aceste cuvinte ca vazu in zare niste siluete care se indreptau spre locul in care se aflau ea si sotul ei. Cu cat se apropiau mai mult cu atat ii pareau cunoscute. Erau Puffy si Darky. O auzi pe Puff murmurand ceva si incerca sa ii raspunda:

- Stai linistita Puff, nu suntem hoti Razz Am iesit la o mica plimbare prin gradina, pentru a ne aduce aminte de vremurile de altadata, si nici nu ne-am dat seama cum a trecut timpul Smile
Sus In jos
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyLun Ian 24, 2011 2:23 am

Surprins de cei doi, Marius91 isi dete seama ca deja trecuse mult ceva timp.
Cred ca ar fi bine sa mergem cu toti in casa, mie unu imi e cam foame. Voua?
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Puffy

Puffy


Mesaje : 34
Data de inscriere : 02/01/2011
Varsta : 29
Localizare : Galati/Slatina :D

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyLun Ian 24, 2011 11:05 pm

Nici nu termina Marius bine fraza si se auzi un zgomot puternic de la stomacelul lui Puffy.

Cred ca am raspuns Very Happy. Da..ce avem la masa?


Sus In jos
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyLun Ian 24, 2011 11:21 pm

Nu stiu, hai sa mergem sa vedem, spune Marius91 gandindu-se daca mai e ceva de mancare.
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyVin Mai 13, 2011 3:19 am

[...]

- Ce zici tati, e bun? o intreaba Marius91 pe fetita sa dupa ce termina de facut ultima impletitura de la leagan. De cateva ore dupa cum promisese cu o zi inainte, Marius91 ii face in gradina castelului un leagan unde aceasta sa poate sa se joace impreuna cu noile ei animalute.

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]


Ultima editare efectuata de catre Marius91 in Vin Mai 13, 2011 4:53 am, editata de 1 ori
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Myraluz

Myraluz


Mesaje : 96
Data de inscriere : 01/03/2011

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyVin Mai 13, 2011 3:31 am

Myraluz privea cu ochi critic leaganul mesterit de tati.Ii dadu roata de cateva ori, il pipai si isi increti nasucul:
-Trebuie sa-i faci proba de rezistenta, nu risc sa-mi pun pisicii fara sa-l testezi.
Sus In jos
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyVin Mai 13, 2011 4:53 am

Cu atentie, Marius91 se urca pe leagan pentru ai face o proba. Se leagana de cateva ori si vazand ca rezista ii spune fetitei sale:
- E bun tati...
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Myraluz

Myraluz


Mesaje : 96
Data de inscriere : 01/03/2011

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyVin Mai 13, 2011 6:12 am

Myraluz il privi pe tati cum se suie in leagan.
-Cred ca e bun, acum sari jos sa pun pisicii, tu esti prea batran sa te dai in leagan .

[Trebuie sa fiti înscris şi conectat pentru a vedea această imagine]
Sus In jos
Marius91
Admin
Marius91


Mesaje : 282
Data de inscriere : 04/09/2010
Varsta : 32
Localizare : Slatina

[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran EmptyVin Mai 13, 2011 6:41 am

Marius91 se dete jos si isi lasa fetita sa isi faca de cap.
- Ai grija sa nu te lovesti!
Sus In jos
http://regatelerenascentiste.wordpress.com/
Continut sponsorizat





[RP] Copacul cel batran Empty
MesajSubiect: Re: [RP] Copacul cel batran   [RP] Copacul cel batran Empty

Sus In jos
 
[RP] Copacul cel batran
Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Bine ati venit la resedinta familiei Basarab! :: Castelul Basarab :: Gradina-
Mergi direct la: